Posláním pečovatelské služby je poskytnout pomoc osobám, které mají sníženou soběstačnost z důvodu věku, chronického onemocnění nebo zdravotního postižení, a rodinám s dětmi, jejichž situace vyžaduje pomoc jiné fyzické osoby. Služba poskytuje ve vymezeném čase v domácnostech osob a v zařízeních sociálních služeb vyjmenované úkony. Našim cílem je umožnit klientům žít běžným životem v přirozeném prostředí s možností využití všech dostupných služeb
Cílová skupina
· Osoby se zdravotním postižením
· Osoby s chronickým duševním onemocněním
· Osoby s chronickým onemocněním
· Osoby s jiným zdravotním postižením
· Osoby s kombinovaným postižením
· Osoby s mentálním postižením
· Osoby s tělesným postižením
· Osoby se sluchovým postižením
· Osoby se zrakovým postižením
· Rodiny s dítětem/dětmi
· Senioři ·služby jsou poskytovány bez omezení věku
Formy služby:
• terénní – služba je poskytována v přirozeném prostředí klienta (v jeho domácnosti nebo v prostředí, kde je o něho pečováno). Čas, četnost a rozsah je s klientem sjednán individuálně, podle jeho aktuální potřeby. Při sjednávání rozsahu služeb se vychází z potřeb klienta s ohledem na možnosti poskytovatele.
• ambulantní – v případě nevyhovujících podmínek pro poskytnutí osobní hygieny v místě bydliště klienta, je možné provést koupel ve středisku osobní hygieny na středisku v Chropyni náměstí Svobody 27. S klientem je dohodnuto, zda ho na středisko dopraví rodinní příslušníci, nebo bude doprava zajištěna služebním vozidlem pečovatelské služby.
Územní působnost
Chropyně s místní částí Plešovec, Kyselovice, Žalkovice, Záříčí, Kroměříž.
Příklady situací, kde můžeme pomoci:
Pomoc při osobní hygieně nebo poskytnutí podmínek pro osobní hygienu
Pan Radek (71 let) – po zlomenině krčku stehenní kosti chodí pouze po bytě s chodítkem, špatně slyší, žije sám v bytě. Nemá blízkou osobu, která by mu pomohla, aby neupadnul, když se potřebuje osprchovat. Pečovatelka jednou týdně přijede, pan Rudolf se sám vysvlékne, usedne na sedátko ve sprchovém koutě, pečovatelka pana Radka osprchuje, pomůže mu omýt vlasy, záda a nohy, ostatní části těla si pan Radek omývá sám. Následně pečovatelka pomůže pana Rudolfa osprchovat, otře ručníkem místa, na která si sám nedosáhne, a pomůže mu přemístit se ze sprchového koutu, dle domluvy mu natře pokožku na zádech a na nohách. Pan Radek se sám oblékne.
Paní Vlastimila (69 let) – je po cévní mozkové příhodě upoutána celodenně na lůžko, nemůže si sama sednout, sama si podat jídlo a pití do úst, používá inkontinentní pomůcky. Veškerou potřebnou péči obstarává rodina. Pečovatelky paní Vlastimile zajistí jedenkrát týdně omytí celého těla – tzv. celkovou koupel na lůžku s využitím mobilní koupací vany.
Paní Matylda (82 let) se pohybuje s velkými obtížemi, bez pomoci nedokáže vlézt do vany. Bydlí sama a rodina je daleko. Pečovatelka dochází dvakrát týdně a pomáhá paní Matyldě s přesunem do vany a provede hygienu – koupel, mytí hlavy, osušení, ošetření pokožky, pomoc s oblékáním apod.
Pomoc při zvládání úkonů péče o vlastní osobu
Paní Růžena (90 let) má zhoršený zdravotní stav a nedokáže se sama obléct a připravit si stravu. Paní Růžena si každé ráno s podporou pečovatelky vybírá vhodné oblečení, pečovatelka jí pomůže s oblečením, obutím. Dále jí pomůže s ranní hygienou, použitím WC a přípravou stravy. V poledne pečovatelka zajistí ohřev oběda, který je připravený v lednici. Rovněž ráno a v poledne dohlédne na užívání léků. Večerní péči zajištuje rodinný příslušník, který je během dopoledne a odpoledne v zaměstnání.
Zajištění stravování
Pan Karel (88 let) se pohybuje s velkými obtížemi a není schopen si připravit oběd, který mu dováží donášková služba místní restaurace. Pečovatelka mu proto v poledne oběd přinese od vchodových dveří. Oběd mu postupně přichystá na talíře a přenese na stůl. Polévku zpravidla sní celou, z druhého chodu chce připravit pouze polovinu – druhou si bere na večeři. Po jídle umyje nádobí. Pan Karel jí samostatně. Ke každému jídlu mu pečovatelka chystá pití podle jeho přání. Při večerní návštěvě mu ohřeje druhou polovina oběda a připraví na ráno snídani, kterou si zvládne podat pan Karel sám.
Paní Vlasta (69 let) – po úrazu obou dolních končetin zůstala celodenně upoutána na lůžko, je diabetik, nemá blízké osoby, žije v bytě zvláštního určení. Pečovatelka přijde vždy ráno, v poledne a večer, přichystá paní Vlastě na základě domluvy jídlo a pití na jídelní stolek u postele, motivuje ji k dodržování dietních opatření, ráno a v poledne ji chystá také svačiny. Nakupuje jí potraviny v místním supermarketu.
Pomoc při zajištění chodu domácnosti
Paní Dita (72 let) – po bytě se pohybuje pomoci chodítka, bez invalidního křesla se ven nedostane. Žije sama v bytě zvláštního určení, rodina ji navštěvuje jen občas. Pečovatelka ji v pondělí a pátek zajišťuje nákupy a jednou týdně drobný úklid. Paní Dita si napíše seznam nákupu a připraví si finanční obnos, který oproti podpisu předá pečovatelce. Pečovatelka zajistí nákup ze seznamu a přiveze jej do bytu paní Dity. Pečovatelka vyúčtuje podle dokladu peníze a oproti podpisu se s paní Jiřinou finančně vyrovná. Poté jí nákup uloží do určených prostor. Při drobném úklidu pečovatelka umyje koupelnu a WC, utře prach, vysaje koberec a vytře podlahu. Pravidelně vynáší odpadky.
Pan Ctibor (78 let) – žije sám, nemá blízkou rodinu, pohybuje se pomocí francouzských holí. Nemá vhodné podmínky pro provoz pračky v domácnosti. Špinavé prádlo 1x za týden nosí pečovatelka do prádelny pečovatelské služby, kde je prádlo vypráno, usušeno a vyžehleno. Tím má pan Ctibor zajištěn přísun čistého oblečení.
Zajištění kontaktu se společenským prostředím
Pan Oldřich (70 let) – trpí demencí, bolestmi dolních končetin, při pohybu používá chodítko. Nemá děti ani jiné blízké osoby. Pan Oldřich potřebuje pomoc s doprovodem k lékaři, aby byla zajištěna odpovídající zdravotní odborná pomoc, pomůcky a léky. Pečovatelka panu Oldřichovi poskytuje převoz a doprovod k lékařům. Také zajistí vyzvednutí léků a dohled nad jejich užíváním.
Paní Květa (86 let) – trpící Alzheimerovým syndromem, žije s manželem v rodinném domě. Rodina jí pomáhá s potřebnou péčí, přes den chodí rodinní příslušníci do zaměstnání. Paní Květa má ráda společnost druhých lidí. Sociální pracovnice doporučila paní Květě a její rodině možnost využívat služeb Denního stacionáře pro seniory v Kojetíně /ten je místně nejblíže dostupným Stacionářem/ s cílem podpořit paní Květu v udržování sociálních kontaktů a duševních schopností. Nyní třikrát týdně odveze rodina ráno paní Květu do místa služby, a odpoledne paní Ludmilu doveze zpět domů. Paní Ludmila je ráda, že se vídá nejen s nejbližší rodinou a pečovatelkami.
Pomoc při zajištění bezpečí a možnosti setrvání v přirozeném sociálním prostředí
Paní Jana (83 let) – má potíže s pohyblivostí, je vdova, zůstala sama v bytě, kde strávila většinu svého života. Má omezenou pohyblivost kvůli artróze a občasné závratě, což zvyšuje riziko pádů. Má dospělé děti, které žijí ve vzdáleném městě, a proto jí nemohou denně navštěvovat. Paní Jana si přeje zůstat doma, ale potřebuje podporu a pravidelný dohled k zajištění bezpečí.
Uplatňování práv a oprávněných zájmů a obstarávání osobních záležitostí
Paní Libuše (45 let) je osoba s roztroušenou sklerózou, pobírala příspěvek na péči ve II. stupni. Její zdravotní stav se výrazně zhoršil a potřebuje více podpory. Pracovnice pečovatelské služby jí pomohla požádat o zvýšení příspěvku na péči, společně vyplnily žádost. Žádost již paní Libuše odnesla na úřad s podporou kamarádky.
Panu František (75 let) ovdověl, nemá příbuzné. V současné době bydlí v nájmu. Jeden příjem po úmrtí manželky mu nestačil k úhradě nákladů na bydlení, proto potřeboval najít jiné finanční zdroje, aby mohl zůstat tam, kde byl zvyklý. Pracovnice pečovatelské služby mu pomohla vyřídit vše potřebné pro získání dávek v hmotné nouzi.